Alüminyum Cephe Kaplama ve Alüminyum Sistemleri
Mimar Sinan Mh. Çayır Dağı Sk. No: 9/C Sultanbeyli /İstanbul

Alüminyum Panel Cephe Giydirme (Kaplama) Sistemleri

Alüminyum panel cephe sistemleri çoğunlukla kurumsal binalarda, ofislerde ve plazalarda karşımıza çıkan dış cephe sistemlerinden oluşan panellere verilen addır. Alüminyum panel cephe giydirme işleminin en büyük avantajı seri ve yüksek kaliteli biçimde fabrikada üretilmesi ve ardından da doğrudan inşaat şantiyesi alanında hızlı bir şekilde montajının yapılabilmesidir. Alüminyum panel cephe modelleri arasında en popüler olan paneller kapaklı ve silikon panel cephe sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte alüminyum cephe kaplama aynı zamanda ters vasistas ya da dışa doğru paralel açılır şekilde kanatlar eşliğinde de imal edilmekte ve satışa sunulmaktadır.

Alüminyum Panel Cephe İmalatı ve Üretimi

Türkiye’de özellikle son yıllarda rağbet görmeye başlayan ve özellikle yeni nesil yapılarda sıklıkla görmeye alıştığımız alüminyum cephe paneli, büyük projelerde baş göstermeleri ile ünlenmiştir. Alüminyum panel cephe imalatı ile meydana gelen bina kabuğu bu sayede modüler bir teknik ile ortaya çıkmış olur. Bahsettiğimiz bu modülleri oluşturan bütün bu bileşenler, fabrikada son halini alarak şantiyede montaj edilir. Başka bir deyişle “off-site” üretilen ürünler “on-site” olarak monte edilir ve kullanıcısına teslim edilir demek mümkün. İşin aslı bu sistem, alüminyum panel cephe uygulaması tasarımlarında çok da yeni olmayan bir sistemdir, ancak yaygın olarak kullanılan çubuk sistemlerin yerine özellikle yüksek bina ve plazalarda tercih edilen bir yöntem olarak evrilmiştir. Bu sistemde düşey ve yatay profillerden oluşan ızgaralar önceden binaya tahsis edilmez. Bunun yerine genelde bir kat aralığı ya da yatay olarak birkaç bölmeyi geçebilecek mesafede tek bir panel yatay ve dikey profilleri de içerecek şekilde cam ile kompozit profil üstüne olacak şekilde fabrika ortamında oluşturulur ve böylece binaya hazır ve nazır şekilde kolayca monte edilir. Alüminyum kompozit panel cephe kaplaması işlemi de tam olarak burada devreye girer demek mümkün.

Alüminyum Panel Cephe Modelleri ve Çeşitleri

Alüminyum panel cephe modelleri ve çeşitlerinden bahsetmeden önce alüminyum panel cephe sistemlerinin avantajlarına değinmekte fayda vardır. Her şeyden önce bu tip sistemlerin üretimi ve imalatı tamamen fabrika ortamında yapıldığı için işçilik ve kalite kontrolü açısından çok büyük bir kolaylık oluşturur. Ürünler fabrika çıkışlı olduğu için sağlamlık, dayanıklılık, güç ve kalite testlerinin tamamından geçmiş olup tüketicinin eline geçmek üzere hazır hale gelirler. Bununla birlikte sistem üzerinde kırılan camların, hatalı imalatların ya da oluşan her türlü kusurun düzeltilmesi de bu bağlamda oldukça kolay ve zahmetsiz olur. Sistemlerin montajının saha üzerinde, yani “on-site” olarak yapılması temelde montaj işlemini baştan sonra takip etme ve değerlendirme fırsatını da verir. Bununla birlikte fabrikadan çıkan panellerin doğrudan sahaya getirilmesi lojistik açısından ayrıca bir kolaylık oluşturur. Özellikle yüksek ofis binalarında ve plazalarda kolay ve hızlı montaj kolaylığı, alüminyum panel cephelerin en büyük avantajlarından biridir.